Ważna informacja : Osoby, które nie ukończyły 18 roku życia, mogą wykonać tatuaż wyłącznie za zgodą rodziców!!!


1. Jak pielęgnować świeży tatuaż/przekłucie?
2. Czy tatuowanie jest bolesne?
3. Czy przed robieniem tatuażu mogę zażyć leki przeciwbólowe lub strzelić drinka "na znieczulenie"?
4. Czy tusz jest bezpieczny dla mojej skóry?
5. Czy istnieją przeciwwskazania lekarskie do wykonania tatuażu, o których należy poinformować tatuatora przed jego wykonaniem?
6. Czy mogę zrobić sobie tatuaż będąc w ciąży lub karmiąc piersią?
7. Czy tatuaż ukryje niedoskonałości skóry lub blizny?
8. Czy mój tatuaż zblednie? Kiedy to nastąpi?
9. Czy można poprawić stary tatuaż?
10. Boję się, że mój tatuaż mi się znudzi lub że będę żałować po jego zrobieniu.
11. Czy tatuator przeprowadza okresowe badania?
12. Czy sprzęt jest jednorazowy?
13. Co się dzieje ze zużytymi igłami?
14. Jakie farby używane są do robienia tatuaży?
15. Jaki wybrać wzór?
16. Jak umówić się na zrobienie tatuażu?
17. Ile czasu czeka się na zrobienie tatuażu?
18. Ile kosztuje wykonanie tatuażu?
19. Chciałbym zakryć stary wzór, czy jest to możliwe?
20. Boję się zarazić.
21. Co, jeżeli nie mogę dotrzeć w godzinach otwarcia?
22. Czy zabieg jest bezpieczny dla zdrowia?
23. Czy każdy może zrobić sobie tatuaż?
24. Jak przygotować się do zabiegu?
25. Co to jest body piercing?
26. Gdzie mogę wykonać przekłucie?
27. Kiedy najlepiej się kolczykować?
28. Ile kosztuje przekłuwanie ciała?
29. Po jakim czasie mogę wymienić kolczyk na inny?
30. Czym wykonywane są przekłucia?
31. Czy po przekłuciu zostaje blizna?
32. Czy można przebijać ciało pistoletem?
33. Nie jestem pełnoletnia, czy w salonie przebiją mi język/nos/itp?



1. Jak pielęgnować świeży tatuaż/przekłucie?
Przez około 3 dni po wykonaniu tatuażu należy myć go 3-5 razy dziennie, a po każdym umyciu dokładnie osuszyć, NIE WYCIERAĆ!!!, posmarować maścią (Alantan Plus, Bepanthen) i okrywać folią typu stretch. Należy uważać by nie moczyć tatuażu, dlatego polecamy przez miesiąc po wykonaniu tatuażu brać prysznic zamiast kąpieli, nie pływać w basenie (chlor) ani tym bardziej w jeziorze, oraz nie wystawiać skóry na działanie promieni UV, także w solarium. Nieprzestrzeganie tych zaleceń grozi znacznym pogorszeniem wyglądu tatuażu, a nawet powstaniem blizn! Przekłute miejsce zalecamy przemywać spirytusem, smarować maścią z antybiotykiem (np. Tribiotic), a w przypadku przekłuwania języka ,warg lub policzków płukać jamę ustną naparem z szałwii lub Dentoseptem oraz powstrzymać się od pocałunków aż do wygojenia kolczyka (powodem jest inność flory bakteryjnej kazdego z nas). Miejsc przekłuwanych nie moczyć i nie wystawiać na słońce.


2. Czy tatuowanie jest bolesne?
Wykonanie tatuażu/kolczyka wiąże się z naruszeniem ciągłości skóry i w trakcie jego wykonywania może pojawić się ból, jednak jego nasilenie jest ściśle związane z miejscem wykonywania zabiegu oraz poziomem wrażliwości klienta.


Najmniej bolesne jest tatuowanie bicepsów, przedramion, górnej części pleców i ramion oraz dużej powierzchni nóg. Te części ciała, na których skóra jest wrażliwsza i zawiera więcej zakończeń nerwowych, będą boleć bardziej. Przykładowo mogą to być: szyja, twarz, wewnętrzna część ramion i przedramion, nadgarstki, pachy, piersi, lędźwie i obszar wzdłuż kręgosłupa.


3. Czy przed robieniem tatuażu mogę zażyć leki przeciwbólowe lub strzelić drinka "na znieczulenie"?
Absolutnie nie wolno pić alkoholu przed ani w trakcie wykonywania tatuażu! Alkohol i leki mogą wpływać na gęstość krwi, a co za tym idzie - utrudniać przyjmowanie tuszu przez skórę. Nie pij ani nie bierz żadnych leków czy narkotyków w dniu tatuowania.


4. Czy tusz jest bezpieczny dla mojej skóry?
Większość tuszy używanych obecnie jest bardzo łagodna dla skóry; posiadają atesty odpowiednich instytucji. Prawdziwe zagrożenie stanowić może infekcja, dlatego niezwykle ważne jest używanie sterylnych narzędzi i przestrzeganie instrukcji, jakich udziela tatuażysta po zakończeniu pracy. Należy bardzo uważnie dbać o tatuaż przez pierwsze dwa tygodnie, aby zapobiec powikłaniom, jakie mogą być efektem zaniedbania.


5. Czy istnieją przeciwwskazania lekarskie do wykonania tatuażu, o których należy poinformować tatuatora przed jego wykonaniem?
Tak. Należą do nich choroby serca, padaczka, zawał mięśnia sercowego, hemofilia, choroby układu immunologicznego (np. HIV, zapalenie wątroby), nadciśnienie, cukrzyca, poważne choroby skórne (np. łuszczyca), alergie na kremy i balsamy. Studia tatuażu i większość prywatnych tatuatorów zawsze prosi o wypełnienie formularza, który ma na celu wyeliminowanie prawdopodobieństwa powstania ewentualnych powikłań.


6. Czy mogę zrobić sobie tatuaż będąc w ciąży lub karmiąc piersią?
Zdecydowanie odradzamy. Nie jest dowiedzione, czy przeprowadzenie zabiegu tatuowania szkodzi w jakikolwiek sposób dziecku, jednak skóra kobiety w tym stanie może zachowywać się zupełnie inaczej, niż można by było oczekiwać - wzrasta ryzyko bliznowacenia i infekcji. Najlepiej zdecydować się na wykonanie zabiegu już po ustaniu okresu ciąży i karmienia.


7. Czy tatuaż ukryje niedoskonałości skóry lub blizny?
Niestety, wykonanie tatuażu na skórze pokrytej bliznami może być niemożliwe. Dzieje się tak dlatego, że blizny nie przyjmują tuszu. Jednak istnieje możliwość ominięcia blizn czy znamion w trakcie wykonywania tatuażu lub wplecenia ich we wzór. Blizny mogą pojawiać się także na etapie gojenia się tatuażu lub wskutek infekcji, dlatego bardzo istotna jest odpowiednia pielęgnacja miejsca wykonania zabiegu.


8. Czy mój tatuaż zblednie? Kiedy to nastąpi?
Wszystkie tatuaże bledną z upływem czasu. Zaraz po wykonaniu tatuażu skóra jest zaczerwieniona, a tusz znajduje się w płytszych warstwach skóry co może powodować wrażenie większej intensywności kolorów na skórze. Po upływie okresu gojenia tatuaż będzie bledszy niż w dniu wykonania, jednak powinien pozostać wyraźny, a kolory widoczne.


9. Czy można poprawić stary tatuaż?
Oczywiście. Istnieje możliwość poprawienia starego tatuażu świeżą warstwą tuszu, a także przerobienia wzoru na inny, nazywa się to cover-up i jest wykonywane w naszym Studio.


10. Boję się, że mój tatuaż mi się znudzi lub że będę żałować po jego zrobieniu.
Jeżeli zastanawiasz się nad wykonaniem tatuażu, radzimy odłożyć decyzję na późniejszy termin. Tatuaż zostaje na całe życie, warto o tym pamiętać.


11. Czy tatuator przeprowadza okresowe badania?
Każdy tatuator powinien posiadać aktualną książeczkę zdrowia, jest to dowód na to, że może bezpiecznie i bez narażania klienta wykonywać zabiegi.


12. Czy sprzęt jest jednorazowy?
Igły do wykonywania tatuaży oraz przekłuć, tak jak wszystkie narzędzia używane do zabiegów naruszających ciągłość skóry (np. pobranie krwi) są jednorazowego użytku. Powinny być sterylnie zapakowane, z datą ważności na opakowaniu. Warto zwrócić uwagę czy taka igła jest przy tobie rozpakowywana. Stalowe części maszyny do tatuaży, tj. rury, gryfy, dzioby podlegają sterylizacji w przeznaczonych do tego urządzeniach lub środkami dezynfekującymi o szerokim spektrum działania. Tak jak i igły powinny one być sterylnie przechowywane.


13. Co się dzieje ze zużytymi igłami?
Zużyte igły są wrzucane do specjalnie zamykanych pojemników, które są odbierane i utylizowane w specjalnie do tego przeznaczonych spalarniach. Dzieje się tak również z zużytymi rękawiczkami, papierowymi ręcznikami, materiałami zabezpieczającymi maszynki, przewody zasilające oraz fotele, kubeczkami z farbą i innymi przedmiotami jednorazowego użytku mającymi pośredni i bezpośredni kontakt z krwią i miejscem tatuowanym.


14. Jakie farby używane są do robienia tatuaży?
Każde dobre szanujące się studio tatuażu powinno używać farb z najwyższej półki (np. Starbrite, Intenze) posiadających atesty i przeznaczonych tylko i wyłącznie do tatuaży. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto zapytać tatuatora.


15. Jaki wybrać wzór?
Wybór wzoru jest indywidualną decyzją klienta, jednakże posiadamy w naszym studiu obszerne zbiory wzorów, spośród których można dowolnie wybierać. Duże ilości wzorów znajdują się też w Internecie, jednak są to wzory, do których każdy ma dostęp i istnieje realna szansa, że co najmniej kilkadziesiąt osób ma już taki sam wzór na ciele/bluzie/torebce. Pracownicy naszego studia chętnie posłużą pomocą przy wyborze wzoru, a także przygotują specjalny projekt, wedle Państwa zamysłu.


16. Jak umówić się na zrobienie tatuażu?
W tym celu zapraszamy do naszego studia. W wyjątkowych sytuacjach (osoby przyjezdne itp.) jest możliwe umówienie się telefonicznie (jednak tatuator może nie odbierać, jeżeli w danym momencie wykonuje wzór) lub poprzez e-mail, jednak odradzamy tą opcję – tatuator musi najpierw zobaczyć wzór, porównać go z rozmiarami ciała, wreszcie przygotować go do przeniesienia na skórę. Zaznaczamy też, że terminy rezerwujemy wyłącznie po wpłaceniu zaliczki. Osoby umawiające się na zrobienie tatuażu prosimy także o pozostawienie numeru kontaktowego do siebie, na wypadek nieprzewidzianych sytuacji (np. awaria prądu).


17. Ile czasu czeka się na zrobienie tatuażu?
Nie istnieje możliwość wykonania tatuażu od ręki. Dzieje się tak dlatego, że jest bardzo wiele osób chętnych na wykonanie tatuażu. W zależności od pory roku (w lecie jest zazwyczaj więcej chętnych) i ilości klientów czas oczekiwania wacha się od kilku dni, nawet aż do miesiąca.


18. Ile kosztuje wykonanie tatuażu?
Cena tatuażu zależy od jego wielkości, umiejscowienia, ilości kolorów czy szczegółów. Nie da się określić ceny tatuażu bez zobaczenia wzoru, dlatego zapraszamy do Studia, gdzie nasi pracownicy chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania.


19. Chciałbym zakryć stary wzór, czy jest to możliwe?
Tak, da się to wykonać. Zakrywanie starych wzorów nazywane jest cover-up i jest wykonywane w naszym studiu, jednak by je wykonać, tatuator absolutnie MUSI zobaczyć wzór na waszej skórze. Dużą pomocą jest, jeśli klient wie, jak ma wyglądać efekt końcowy. Warto też zdawać sobie sprawę, że nie zawsze da się spełnić zamierzenia klienta w 100% (zależy to od rodzaju posiadanego już przez klienta wzoru).


20. Boję się zarazić.
Nie ma potrzeby się bać. Zabiegi wykonywane są sterylnym sprzętem, elementy wchodzące w kontakt z krwią są jednorazowe, a tatuator zawsze nosi rękawiczki jednorazowe oraz musi mieć aktualne zaświadczenie z sanepidu o braku nosicielstwa chorób przenoszonych przez krew. Po użyciu sprzęty używane do tatuowania są utylizowane, dlatego nie ma możliwości, by w jakikolwiek sposób doszło do zarażenia.


21. Co, jeżeli nie mogę dotrzeć w godzinach otwarcia?
W takim wypadku zalecamy kontakt telefoniczny, poprzez e-mail lub formularz kontaktowy na naszej stronie. Wspólnie postaramy się ustalić termin dogodny dla klienta i tatuatora.


22. Czy zabieg jest bezpieczny dla zdrowia?
Tak, pod warunkiem, udzielenia przez Ciebie niezbędnych informacji o stanie zdrowia - przeciwwskazania zostały opisane w kolejnym punkcie. Studio zostało zaprojektowane, przysposobione i wyposażone w sprzęt niezbędny do wykonywania tatuaży zgodnie z obowiązującymi przepisami i pozostaje pod nadzorem Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Warszawie.


23. Czy każdy może zrobić sobie tatuaż?
Osoby cierpiące na choroby związane z zaburzeniami krzepliwości krwi, osoby w trakcie i tuż po przebyciu infekcji, uczulone na kontakt z metalami nie mogą być tatuowane. Odmówimy również kategorycznie osobom w stanie upojenia alkoholowego lub pod wpływem środków odurzających. Nie tatuujemy osób niepełnoletnich, jeżeli nie ma z nimi prawnego opiekuna.


24. Jak przygotować się do zabiegu?
Po pierwsze musisz być wypoczęta/y, wyspana/y. Dzień przed zabiegiem nie pij alkoholu, powoduje on wzrost ciśnienia tętniczego, co z kolei może wywołać nadmierne krwawienie co utrudnia pracę tatuatorowi i może spowodować, że kolor pigmentu po wygojeniu będzie dużo mniej intensywny. Przed tatuowaniem zjedz coś - zapobiegnie to ewentualnym omdleniom. Możesz przynieść ze sobą słodki napój oraz batonik, węglowodany dodadzą Ci energii. Nie są wskazane napoje z zawartością kofeiny, energetyzujące i wszystkie inne mogące mieć wpływ na wzrost ciśnienia krwi. Zadbaj o czystość osobistą oraz czystą odzież. Przygotuj informacje o ewentualnych przeciwskazaniach jak alergie, choroby itp. Najlepiej robić tatuaż na wiosnę lub na jesieni.


25. Co to jest body piercing?
Body piercing [kolczykowanie, przekłuwanie ciała] jest to jedna z najstarszych form ozdabiania ciała. Polega na wykonywaniu przekłuć w specyficznych miejscach ciała (np. nos, język, sutki, ramiona) i wprowadzaniu w takie miejsca kolczyków wykonanych zwykle (w odróżnieniu od kolczyków tradycyjnie zakładanych do uszu) z tytanu, stali chirurgicznej, bioplastu lub PTFE, do permanentnego noszenia. Do wygojonych dziurek zakłada się kolczyki ze stali chirurgicznej, która nie jest polecana do świeżych przekłuć ze względu na zawartość niklu, mogącego powodować uczulenia.


26. Gdzie mogę wykonać przekłucie?
Zabieg kolczykowania powinien być wykonywany w profesjonalnym studio . Podczas przygotowań do zabiegu należy zwrócić uwagę na sterylność - piercer powinien dokładnie umyć ręce oraz założyć sterylne rękawiczki. Miejsce, które będzie przekłuwane, powinno być zdezynfekowane. Jeśli coś Cię zaniepokoi bądź będziesz miał/a pytanie - pytaj!


27. Kiedy najlepiej się kolczykować?
Najlepiej wiosną i jesienią. Kolczyki (tak jak i tatuaże), robione w lecie, dłużej się goją ze względu na to, że jest gorąco, a co za tym idzie pocimy się. Podczas procesu gojenia np. kolczyka w pępku musielibyśmy zrezygnować z kąpieli w jeziorach oraz opalania. W zimie kolczyki na twarzy narażone są na mróz.


28. Ile kosztuje przekłuwanie ciała?
W studio zapłacisz ok. 100zł, jednak cena zależy również od rodzaju przekłucia oraz umiejscowienia.


29. Po jakim czasie mogę wymienić kolczyk na inny?
Zwykle jest to okres około trzech tygodni, piercerzy polecają jednak pozostawić przekłucie w spokoju do kompletnego zagojenia (od miesiąca czasem nawet do pół roku).


30. Czym wykonywane są przekłucia?
W przeciwieństwie do salonów kosmetycznych nie wykonujemy przekłuć pistoletami – zamiast przekłuć, miażdżą tkankę. W profesjonalnych studiach przekłucia wykonywane są sterylnymi igłami przeznaczonymi tylko i wyłącznie do takich zabiegów. Jeśli chodzi o piercing ufaj tylko profesjonalnym studiom/salonom piercingu.


31. Czy po przekłuciu zostaje blizna?
Jeśli dopuścisz do powstania stanu zapalnego bądź innych nieprzyjemnych dolegliwości może zostać paskudny, szpecący ślad. Jeśli jednak odpowiednio zadbasz o miejsce przekłucia podczas gojenia, po wyjęciu kolczyka powinna zostać jedynie jaśniutka, ledwie widoczna kropka. Jeżeli wyjmiesz kolczyk przed całkowitym wygojeniem się rany, miejsce zabliźni się pozostawiając prawie niewidoczny ślad.


32. Czy można przebijać ciało pistoletem?
Nigdy w życiu. Kolczyki stosowane w pistolecie nie nadają się do przekłuwania innego miejsca na ciele, niż płatki uszu, głównie dlatego, że są za krótkie i zamiast przebijać miażdżą tkankę. Jeśli zobaczysz, że ktoś chce przekłuć Ci coś pistoletem - stanowczo się sprzeciw.


33. Nie jestem pełnoletnia, czy w salonie przebiją mi język/nos/itp?
W większości salonów piercerzy wymagają ukończenia 16 roku życia, aby wykonać standardowe przekłucia (takie właśnie jak nos, warga czy uszy), jednak na przykład do przebicia miejsc intymnych, sutków mogą wymagać pełnoletności, bądź zgody rodziców.